Sürücü Eğitiminde 28 Yıllık Tecrübe

A Gazete Haberimiz

ÖNÜNE GELEN DİREKSİYON EĞİTİMİ VERİRSE

ADAYLARIN CAN GÜVENLiĞi NE OLACAK?

Hiçbir vasfı olmayan kişilerin direksiyon eğitimi vermeleri konusunda yapılan haberlere cevap veren Murat Aydın, “Bu tamamen çarpıtma bir haberdir. Meydana gelecek herhangi bir kazada sürücü adayının sosyal güvencesinden kim sorumlu olacak” dedi.

Yakın tarihte ulusal bazı haber kanallarında yer alan bir habersürücü kurslarının tepkisine neden olmuştu. Yapılan habere göre sürücü kurslarının vermiş olduğu direksiyon eğitimini, en az 3 yıllık ehliyeti olan ve en az 2 yıllık üniversite mezunu olan bir kişi verebilecek. Hiçbir denetime ve vergi yükümlülüğüne dahil olmadan kontrolsüz birşekilde yapılacak olan bu eğitimlere Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Bursa’dan da tepki geldi. Bursa Sürücü Kursları Derneği Başkanı ve Arıi Sürücü Kursları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın, bir aracın sürücü kurslarında kullanılabilmesi için gerekli olan yasal prosedürlerden bahsetti. Makine Mühendislerinin proje çizim aşamasından Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki onay aşamasına kadar bütün ayrıntıları anlatan Murat Aydın, bu uygulamanın hayata geçmesi durumunda,sürücü adayının herhangi bir kaza geçirmesi durumunda hiçbir sosyal haktan yararlanmama konusunu da gündeme getirdi.


PROJE ÇİZMENİZ GEREKİYOR
Haberin tamamen çarpıtma birşekilde yayınlandığını ifade eden Murat Aydın,“Ulusal yayın yapan bir kanalın bu şekilde doğru olmayan çarpıtma bir haber yapmasına anlam veremedik. Siz istediğiniz takdirde aracınızı sürücü kursu aracı haline getirmenize imkan yok.Çünkü araçların fabrika çıkışında aracın üzerinde bir değişiklik yapacaksanız, mutlaka bir proje çizmeniz gerekiyor. O projeyi bir makine mühendisine tasdik ettirip, tescil müdürlüğüne götürdükten sonra aracınızı değiştirebilirsiniz.Arabanıza takacak olduğunuz çift fren ve çift debriyaj ile ilgili bir proje çizmeniz gerekiyor. Projeyi makine mühendisi imzalarken, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden o aracın bir sürücü kursuna kayıtlı olduğuyla ilgili de yazı alması gerekir. O yazıyı da Milli Eğitim Müdürlüğü size şahıs olarak veremez. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden eğitime başlama belgesi ve ruhsat almış olan birsürücü kursu bunu ancak yapabilir” ifadelerini kullandı.Toplumun gazını almak için…

Gayrıresmi şekilde bu işi yapanların bu işten ekmek yiyen kurumların ekmeğine ortak olduklarını bunun da hiçbir şekilde etik olmadığını vurgulayan Aydın,“Bir şahsın aracını o hale getirmesi ancak gayrı resmi olarak yapılır. Bunun resmiyete dönüşmesine imkan yoktur. Bu şekilde eğitim verilebilir fakat meydana gelecek herhangi bir kazada hiçbir sosyal güvenceniz ve tazminatınız olamaz. Öte yandan eğitim verdiğiniz kişiye de bir zarar geldiği takdirde onun da tüm masraflarını karşılamak zorunda kalırsınız. Bir de bu durumun bizim gibi bu işten ekmek yiyen kurumların haksız rekabet şeklinde elindeki ekmeğe ortak olmak durumu var. Bu durumda da bize şikayet geldiği zaman biz Sürücü Kursları Derneği olarak o kişi hakkında hem Maliye Bakanlığı’na hem de Milli Eğitim Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunuruz. Her iki taraftan da incelemeye girdiği zaman Maliye Bakanlığı o kişiyi vergi mükellefi yapar. Vergi mükellefi yaptığı zaman ödeyecek olduğunuz paraları düşünürseniz buradan alacak olduğunuz paranın yanına bile yaklaşamazsınız. Dolayısıyla tamamen toplumun gazını alma yönünde yapılmış bir haberdir.Aslı ve astarı yoktur. Bu şekilde bir kazanç elde etmeye imkan yoktur” şeklinde konuştu.DUYARSIZLIK HAD SAFHADA
“Bunu resmi olarak yapabilecek kurumlar sadece Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkilendirilmiş ve ruhsatlandırılmış sürücü kurslarıdır ve onların resmi araçlarıdır” diyen Murat Aydın konuşmasına şöyle devam etti:“Bizim araçlarımızın tescil kısımlarının alt kısmında ‘sürücü eğitim aracıdır’ şeklinde ibare vardır. Bu belge olmadan bu aparatları ruhsata işlemeye imkan yoktur. Dolayısıyla biz bu çıkan asılsız haberle ilgili federasyon, konfederasyon ve dernek olarak itirazlarımızı ilgili mercilere ilettik ve yasal başvurularımızı yaptık. Bu haberle ilgili yetkili kişilere ulaştığımızda düzeltme ve doğrusunun yayınlanmasını istemiştik. Dönüş yapılmadı ve bir hafta sonra aynı haber tekrar yayınlandı. Yani duyarsızlık had safhada. Sürücü eğitimi ile ilgili Türkiye genelinde Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu var. Bu konuyla ilgili birşey yapılacaksa mutlaka bu insanlara sorulur ve oradaki yetkili kişilerin fikirleriyle beraber hareket edilir.”

image-1

Haber RESİMLERİ


image-1